Od krachu Bohemia Energy uplynul rok. Postihl statisíce odběratelů elektřiny a plynu

13. říjen 2022 10:12

Přesně před rokem, 13. října 2021, ukončila činnost Bohemia Energy. Skupina v té době dodávala elektřinu víc než 600 000 zákazníků a plyn pro téměř 300 000 odběratelů. Tito klienti pak automaticky přešli k dodavatelům poslední instance a do půl roku museli uzavřít nové smlouvy na dodávky energií.

„Od Bohemia Energy jsem měla elektřinu. Mám přitom myčku, pračku, ledničky, mrazák, osvětlení všude,“ vzpomíná osmdesátnice Dana Steinerová, která bydlí ve dvoupokojovém družstevním bytě nedaleko Oseku na Teplicku.

Loňský konec dodavatele elektřiny, se kterým měla smlouvu, ji zaskočil. „No, to byl strašný pocit. Nevěděla jsem nejdřív vůbec, co se děje. Dozvěděla jsem se to z televize a rádia, pak jsem začala přes děti pátrat, co a jak,“ vypravuje.

Nového dodavatele elektrické energie Daně Steinerové zajistil její syn. Bez jeho pomoci by si prý vůbec nevěděla rady. Novou smlouvu na elektřinu se podařilo dohodnout se zálohami v obdobné výši, jako byly u Bohemia Energy, navíc s dvouletou fixací.

Lidé se často obávají toho, co přijde v budoucnu

„Mám tu fixaci ještě rok – neměli by mi to zvýšit, tak uvidíme. Pořád čekám, každý měsíc, když mi přijde SIPO, jestli mi tam něco nezvýšili. A právě teď se toho bojím, že až to všechno zvýší, tak jestli na to vůbec budu mít,“ dodává Dana Steinerová.

Žena, která žije jen ze svého důchodu, se obává také případného nedoplatku ve chvíli, kdy přijde roční vyúčtování.

Spustit audio

Související