Očkování proti koronaviru postupuje v Ústeckém kraji pomalu. Podle vedení kraje za to může nedostatek vakcíny

20. leden 2021 14:45
Informace ze severu Čech
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Evropská komise objednává, nakupuje a rozděluje mezi členské státy vakcíny proti covidu-19

V Ústeckém kraji se doposud povedlo naočkovat klienty a zaměstnance jen dvou domovů pro seniory. V celém kraji jich je přitom na pět desítek. První očkovací dávku tak zatím dostali většinou jen zdravotníci.

„V Ústeckém kraji je k dnešní půlnoci oočkováno 4 579 lidí,“ zmínil po jednání krajského krizového štábu Martin Volf z krajského úřadu. Nejčastěji jde o lékaře a sestry. Velké množství lidí zatím zdravotníci nenaočkovali ani v domovech pro seniory. „V rámci té první strategie očkování se mělo jednat pouze o domovy pro seniory a zvláštní režimy. V rámci té aktualizace k tomu ještě přibyly domovy pro osoby se zdravotním postižením a odlehčovací služby. Pokud ale vezmeme ty první dva druhy služeb, tedy domovy pro seniory a zvláštní režim, tak je to kolem 50 zařízení a z těch máme zatím oočkována dvě zařízení,“ uvedla vedoucí krajského odboru sociálních služeb Petra Lafková. Za pomalým postupem očkování stojí nedostatek vakcín, které do kraje přicházejí. „Narážíme neustále na to, že máme nedostatek vakcín a bohužel jsme zjistili, že Ústecký kraj byl opět jako jediný nejvíc krácen a my nevíme, proč. Apelujeme na to, aby nám to nějakým způsobem kompenzovali. Krajská zdravotní už si vyžádala, aby nám dodali další dvě plata, která jsme měli dostat. Dostat jsme jich měli sedm a nakonec dostaneme tři,“ uvedl po jednání krizového štábu hejtman Jan Schiller z hnutí ANO. Situaci chce hejtman řešit i s ministrem zdravotnictví. „Budu se pokoušet apelovat na ministra zdravotnictví, aby se k tomu nějak postavil a my to dostali, protože je pro mě nepředstavitelné, že město Kladno dostane na svůj prostor dvě plata a my dostaneme tři plata na celý Ústecký kraj. Nevím, kdo to tam vymýšlí, ale určitě to není systémové,“ dodal Schiller. Podle Barbory Peterové z ministerstva zdravotnictví byly původně očkovací dávky nasmlouvané jen pro 31 vakcinačních center po celém Česku. Jejich počet ale stále roste a jen v Ústeckém kraji je jich 15. Podle premiéra Andreje Babiše z hnutí ANO navíc stojí za nedostatkem vakcín omezení výroby u firmy Pfizer. I přes nedostatek vakcín už připravuje kraj také velká očkovací centra pro očkování širší populace. „Měl by to být kulturní dům v Ústí nad Labem, v Mostě sportovní hala, v Litoměřicích výstaviště a ve Varnsdorfu si myslím, že by to také měla být sportovní hala,“ dodal hejtman Jan Schiller s tím, že tato centra vzniknou během jara.
autor: Jan Bachorík
Spustit audio