O pohřešovaných dětech a Pomněnkovém dni s kriminalistou

S Tomášem Kohoutem z odboru pátrání Úřadu služby kriminální policie a vyšetřování Policejního prezidia si připomínáme Mezinárodní den pohřešovaných dětí, Pomněnkový den.

Pomněnkový den připadá na 25. května. Přesně v tento den v roce 1979 zmizel v New Yorku na cestě do školy malý šestiletý chlapec.

V roce 1983 tehdejší americký prezident pak označil 25. květen za Den pohřešovaných dětí. Od roku 1986 si pak tento den připomínáme jako Mezinárodní den pohřešovaných dětí. V České republice se o Pomněnkovém dni intenzivně mluví až od roku 2004.

S Tomášem Kohoutem si povídáme o tom, jak často je v Česku vyhlašováno pátrání po pohřešovaných dětech i p policejních pomníčcích. Poslechněte si celý rozhovor z přiloženého audiozáznamu.

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.