Vánoční štola. Říká se, že čím je starší, tím je lepší
I když štola pochází z Německa, poslední dobou si našla místo i v našem jídelníčku. Je plná výborných surovin, je hutná, sladká, voní máslem, rumem a vydrží i několik měsíců.
- 550 g polohrubé mouky
- 100 g moučkového cukru
- 200 g másla
- 60 g soli
- 250 ml mléka
- 50 g droždí
- ½ lžičky muškátového oříšku
- 1 lžička strouhané citr. kůry z dobře omytého citrónu
- 100 g v rumu naložených rozinek
- 100 g oloupaných mandlí
- 100 g kandovaného ovoce
- Na potření a posypání: 50 g másla
- 2 lžíce rumu
- 1 vanilk. cukr
- moučkový cukr
Z hrsti mouky, několika lžic vlažného mléka, lžíce cukru a droždí si připravíme kvásek. Do mísy prosijeme mouku, přidáme zkynutý kvásek cukr, sůl, zbylé vlažné mléko, muškátový květ, citrónovou kůru a naposledy vlahé rozpuštěné máslo. Vypracujeme těsto, které se nechytá mísy ani vařečky. Potom přidáme oloupané mandle nakrájené na nudličky, v rumu namočené rozinky, na drobné kousky nakrájené kandované ovoce a opět těsto prohněteme. Povrch potom poprášíme moukou, přikryjeme ubrouskem a na teplém místě necháme kynout 30-40 minut. Vykynuté těsto přendáme na pomoučený vál a vyválíme oválný, ale podlouhlý plát, silný asi 4 cm. Ten po délce přehneme tak, aby okraj vrchního přehybu sahal asi do 2/3 šířky přehnutého plátu. Tvoří jakýsi podélný stupeň, který trochu zmáčkneme. Štolu přeneseme na plech, vyložený pečícím papírem a necháme ještě asi 10 minut odpočinout. Chceme-li štoly menší, rozdělíme těsto na dvě poloviny a vytvoříme dvě.
Pečeme ve vyhřáté troubě při 170 -180°C zhruba 50 minut. Hned po upečení polijeme štolu rozpuštěným máslem, do kterého jsme přidali rum a posypeme nejprve vanilkovým cukrem, potom moučkovým. Povrch opět polijeme zbylým máslem a necháme vychladnout.
Studenou štolu silně posypeme moučkovým cukrem. Až do podávání ji uložíme v suchu a chladu, zabalenou v alobalu. Štola vydrží měkká a vláčná několik týdnů. Všechny přísady krom droždí musí být vlažné. Těsto nechte dobře vykynout tak, jak se má, rozinky nechte v rumu nabobtnat, zapomeňte na jiný tuk než je máslo.
Miroslava Kuntzmannová
Původním povoláním zdravotní laborantka, ale vaření ji baví už od dětství. Od roku 1994 vydává populární kuchařské knihy i videa. Spolupracovala s Jiřinou Bohdalovou a jako první u nás napsala i kuchařku ze seriálového prostředí Recepty z Ulice.
Nejnovější recepty
Více o tématu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A od Nepila? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka
3 x Hurvínkovy příhody
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka