Nepříjemnou škytavku má občas každý. Jak s ní zatočit?
Moje rady budou dnes věnované tomu, čemu se lidově říká škytavka. Na ni prý zabírají třeba celkem obyčejné věci, jako je citronová šťáva pod jazyk nebo několik loků studené vody.
Ve starých rádcích jsou i způsoby velmi příjemné, jako třeba lízání jednoho kopečku zmrzliny. A potom jsou tady velmi úsměvné babské rady. Jedna z nich říká: Postavte se na pravou nohu, levou pokrčte a stokrát vyskočte. Pokud to nepomůže, nohy vyměňte a kůru opakujte. To chce mít kondici, že?
A ještě jedna rada, při které dokonce potřebujete pomocníka. Člověk má sepnout ruce za zády, zaklonit hlavu, otevřít pusu a co nejrychleji polykat vodu, kterou mu podává právě zmiňovaný pomocník. Tak co, také máte svůj recept, jak zahnat škytavku? Doufám, že funguje.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.