Nejvýznamnější roli v životě spisovatele Jaroslava Vrchlického sehrála téměř o dvacet let starší žena
Pod tímto uměleckým jménem se proslavil Emil Frida, jeden z nejuznávanějších českých literátů 19. století. Pseudonym pro něj vymyslel jeho přítel, lékař Josef Thomayer, když spolu ještě jako studenti klatovského gymnázia navštívili rozkvetlé údolí říčky Vrchlice u Kutné Hory.
K jeho rozsáhlému dílu patří desítky básnických sbírek, divadelní hra Noc na Karlštejně či slavné melodramy na antická témata. Láska, za kterou chtěl jít Vrchlický světa kraj, nebyla jediná. Nejvýznamnější roli v jeho životě však sehrála téměř o dvacet let starší spisovatelka Sofie Podlipská.
Ta se ale děsila věkového rozdílu, a tak nasměrovala básníkovu pozornost ke své dceři Ludmile. Vrchlický se s Ludmilou oženil a manželství, z něhož se narodily tři děti, vnímal jako šťastné. Netušil, že jeho žena udržuje intimní vztah se známým hercem Národního divadla Jakubem Seifertem, který je dokonce biologickým otcem jejích dvou dětí, Evy a Jaroslava.
Ke konci života básníka trápily vleklé zdravotní potíže, kterým v roce 1912 podlehl.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?
Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka
Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama
Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.