Nebuďte nervózní, škodí to vám i vašemu okolí. Tohle ovoce vás zklidní

Už před sto lety se psalo o tom, že zlostní a nervózní lidé připravují svému okolí bolestné chvíle. Zkrátka i tenkrát věděli, že mít v pořádku nervy a být duševně fit, je důležité.

Z domácích prostředků doporučoval časopis Čítanka české ženy na chatrné nervy vaječné žloutky smíchané s medem, rajská jablíčka, meruňky, špendlíky nebo pomeranče. A nezapomněl ani na trojici bylin, která má přinést duševní pohodu a vyrovnanost. A které to jsou? Třezalka, heřmánek a levandule. Ty člověka zklidní, navodí příjemný spánek, uvolní a fungují jak preventivně, tak v psychicky náročných chvílích.

Zkuste heřmánkový čaj, třezalkový výtažek nebo voňavý levandulový pytlíček pod polštář a uvidíte, že svět bude zase o něco krásnější. Podle časopisu nervozitu zmírňuje také pobyt v lesích a na horách, dále neunavující tělocvičení a střídmý a klidný život.

autor: Iva Hüttnerová
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.