Nebaví vás lenošit? I v zimním období si práci na zahradě najdete
I přesto, že je venku nevlídno, vám se možná stýská po práci na zahradě. I touto dobou se můžete do lecčeho pustit. Třeba v ovocném sadu. Pokračuje Ivan Dvořák z časopisu Zahrádkář.
„Pokud vaše zahrádka neleží pod sněhovou peřinou, konečně si můžete udělat čas na solidní shrabání listí. A taky na odstranění mumií z korun ovocných stromů. Tedy mumifikovaných, vysušených, scvrklých tmavých plodů jádrovin a peckovin, napadených houbovými chorobami. Po sklizni zůstávají zavěšené na stromě a jsou zdrojem infekce v příštím roce. Lepší je, když je budete oklepávat na pohrabaný trávník, než když budou padat do listí. Seberte je a spalte.
S příchodem svátku Barbory ukončily peckoviny zimní spánek, dormanci, a svým způsobem aktivně čekají na oteplení. Když je teplo v listopadu, stromy to v podstatě nezaregistrují, jsou ještě ve fázi spánku. Ale od doby, kdy mají vytvořené vše, co patří do květu, čekají na příležitost. Proto se z peckovin řežou rouby krátce před Barborou a tak dva týdny po ní. To v případě, že teploty kolísají okolo 0 °C. Pokud by mrzlo, máte čas, vše spí a konec sezony řezu roubů se posunuje třeba do ledna, do období, kdy přijde obleva. Ale pak si budete muset pospíšit, aby se rouby nezačaly probouzet.
A ještě jeden tip. Když po Novém roce začínají rozkvétat lísky, měli bychom ošetřit broskvoně proti kadeřavosti. Aby se spory této choroby neuhnízdily v pupenových listenech, po rašení nenapadly listy a nejmladší výhony.“
Další tipy si poslechněte v reportáži.
Související
-
Aby barborky vykvetly, zvolte správnou dřevinu, čas řezu a dopřejte větévkám lázeň
Mnohé ovocné a okrasné dřeviny dokončily vývoj, při kterém znovu získaly schopnost kvést. Díky tomu si teď můžeme nařezat do vázy oblíbené barborky.
-
Přemýšlíte o nových ovocných stromech do zahrady? Vybírejte podle toho, jaký budou mít tvar
Jaký tvar bude mít a jak bude vysoký, na to bychom při výběru, nakupování a vysazování ovocných stromů do zahrady měli myslet. Dobré je poradit se s odborníkem.
-
Jak reagují pokojovky na snížení teplot v domácnostech?
Naši prarodiče měli byty plné květin, ve dne teplo, v noci chladno, méně světla za menšími okny, a přece se pokojovým rostlinám skvěle dařilo.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.