Nacisté Terezín prezentovali jako město, které Židům věnovali. Ve skutečnosti bylo přestupní stanicí na cestě do vyhlazovacích táborů
Město Terezín založila na konci 18. století jako vojenskou pevnost císařovna Marie Terezie. Původně mělo sloužit jako obrana proti Pruské armádě, dnes je známé především jako tragický symbol utrpení desetitisíců nevinných lidí.
Pevnost, dodnes obklopená masivními valy, se skládá ze dvou částí – Hlavní a Malé pevnosti. Malá pevnost už od svého založení sloužila jako vojenská trestnice, i za první světové války si tu odpykávaly trest tisíce politických vězňů a válečných zajatců.
Roku 1941 vzniklo v Terezíně ghetto, kam byli postupně deportováni občané židovského původu. Jako první dorazilo takzvané Aufbaukommando složené z 342 mladých mužů-řemeslníků. Měli za úkol připravit kasárny na příchod velkého počtu lidí.
Nacisté Terezín prezentovali jako město, které Židům věnovali. Ve skutečnosti však bylo jen přestupní stanicí na cestě do vyhlazovacích táborů. Terezínským ghettem prošlo mimo jiné mnoho osobností české kultury, například Karel Ančerl nebo Karel Poláček.
Po osvobození zde vznikl Památník Terezín, který funguje dodnes.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.