Na jaře posbíráte květy, v létě listy. Fialka má v kuchyni široké využití
Fialka – vonná kráska, které se daří na stinných travnatých místech. Říká se, že čím je barva květů tmavší, tím je vůně výraznější. Taková fialka je pro sběr nejlepší, jen po delším dešti může být vůně doslova vyplavena.
Na jaře sbíráme květy, v létě můžeme sbírat listy. Ze sušených kvítků se dá připravit čaj s uklidňujícími účinky, čerstvé květy ale mají široké využití v kuchyni. Známý je fialkový sirup, med nebo cukr, který fialky dokážou nádherně provonět.
Zkušené cukrářky si květy nakládají do cukrového rozvaru, následně suší a používají jako jedlou ozdobu dezertů. Listy jsou zase skvělou přísadou do salátů.
Zkuste si vyrobit domácí pleťové fialkové tonikum, vzpruhu pro unavenou a povadlou pleť! Několik hrstí čerstvých kvítků vložíte do čisté skleničky, kterou naplníte jablečným octem. Necháte dva týdny odstát na slunném místě, nejlépe na okenním parapetu. Scedíte a zředíte převařenou, vychladlou vodou (poměrem 1:2). Vzniklou květovou vodou naneste na vatový tampónek a pravidelně jí čistěte pleť. Tonikum uchovávejte ideálně v chladu lednice.
Související
-
Fialkovo-mandlový pudink
Stačí utrhnout pár fialek, smíchat je s mandlemi a fialkovo-mandlový pudink je na světě. Připravte si ho podle receptu od přední české odbornice na raw stravu Wlast...
-
Nemáte zahradu? Jedlé byliny a květy najdete i uprostřed města!
Přímo v centru Pardubic najdete zelená místa, která nabízejí bohatý výběr zelených bylin vhodných do velikonočních pokrmů.
-
Kandované fialky
Zbožňovala je císařovna Sissi i římský císař Fridrich II. a jejich obliba spolu s dalšími jedlými květy roste i dnes.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A s poslední rozhlasovou nahrávkou Josefa Skupy? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka
Hurvínkovy příhody 5
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka