„Mládí pomalu odchází, vždyť za 14 let mi bude 100,“ komentuje ocenění Forever Young Jiří Suchý

12. říjen 2017

Cenu Forever Young si do Mostu na divadelní festival pro diváky mladé nejen věkem přijel převzít básník a herec Jiří Suchý. „Samozřejmě, že se cítím mladý,“ prohlásil s úsměvem. Vzápětí sice dodal, že vzhledem k tomu, že mu bude za čtrnáct let už sto, tak registruje, že mládí trochu odchází a nastupuje střední věk.

Na optimismu mu to ale neubírá. „Zdeněk Svěrák onehdy říkal, že je jako soubor postihla kolektivní ztráta paměti. To u nás nehrozí. Mám kolem sebe mladé lidi, a tak jediný, kdo zapomíná texty, jsem já.“

Divákům to prý ale vůbec nevadí. „Když zapomenu text písničky, klidně to zastavím a přiznám se. Lidi to berou. Někdy jim slíbím, že jim to po představení dozpívám do konce. Jindy se vymlouvám, že už jsme to dlouho nehráli. Jenže pak přijde Molavcová a řekne: „Naposledy včera v Berouně“, a výmluva je ta tam. Ale lidi se baví.“

A baví se i principál divadla Semafor. Navzdory pokročilému mládí zvládá v divadle zastávat sedm profesí. Na prknech stojí tak 20krát do měsíce. „Asi jednou přijde doba, kdy to nepůjde. Ale zatím zvládám.“

02440240.jpeg

Občas ho práce, domácí povinnosti a cestování sice zmáhají, ale protože má to štěstí, že ho práce baví, tak to, co ho vyčerpává, ho zároveň i nabíjí.

Na herecké ceny, diplomy a pocty si moc nepotrpí. „Mám to v takové jedné skřínce a paní, co mi chodí žehlit, mi na to dává košile. Čestné doktoráty a tak. Člověka potěší, když ho dostane, ale co s tím,“ říká s trochou ironie Suchý. Hlavní je, že o jeho divadlo je zájem a že jeho práce přináší lidem radost. To je víc než všechny ceny.

Mostecké ocenění Forever Young ou si ale převzal s chutí. Ocitl se tak ve společnosti Bolka Polívky, Ivy Janžurové, Aloise Švehlíka nebo Oldřicha Lipského a dalších českých umělců, kteří cenu získali na minulých ročnících festivalu Young for Young.

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.