Místo výtahu mají senioři v Krabčicích jen hlubokou díru v zemi. Chybějí peníze na jeho dostavbu

17. prosinec 2021 13:36

V domově pro seniory v Rovném-Krabčicích žije přes 80 seniorů. Části z nich chtělo vedení usnadnit cestu ven z domu pomocí výtahu. Stavbu ale museli pozastavit. Na další fázi projektu namají peníze kvůli vysokým cenám stavebních prací a materiálu.

V domově na výtah čeká i 82letá paní Zdeňka Dvořáková. Žije tu přes 5 let a je odkázaná na kolečkové křeslo a chodítko.

Místo výtahu mají senioři v Krabčicích jen hlubokou díru v zemi. Chybějí peníze na jeho dostavbu

„Když se chci dostat ven, musím s tím chodítkem po schodech. Takže už jsem teď dlouho venku nebyla,“ konstatuje.

Jak vysvětluje ředitel střediska Diakonie v Krabčicích Aleš Gabrysz, bez pomoci ošetřovatelky by se ven na procházku seniorka nedostala.

„Klienti, kteří by zvládli schodiště a bydleli by v této části domova, nejsou. V podstatě přicházejí lidé, kteří mají vyšší stupeň závislosti na pomoci druhé osoby, a pro ně i schodiště je velkou překážkou,“ popisuje Gabrysz.

Proto se v roce 2019 vedení domova rozhodlo postavit seniorům výtah. Pomoci měl dotační program ministerstva práce a sociálních věcí, zaměřený na bezbariérovost domů se sociálními službami.

„Získali jsme na to z MPSV 3 miliony, kde bylo jednoznačně řečeno, že je to 75 procent, a že 25 procent je na straně poskytovatele sociálních služby. Takže jsme potřebovali svůj milion,“ vysvětluje Gabrysz.

Ten se podařilo sehnat letos v červnu. Mezitím se ale ceny stavebních materiálů znásobily. Z původních 4,2 milionu se celková cena projektu vyšplhala na 6,4 milionu korun.

Dotace MPSV nepočítala se zdražením stavebního materiálu a práce. Domo tak musí sehnat další miliony

„Řešení bezbariérovosti budov má strop ve výši dotace 3 miliony – ani v roce 2020, ani v roce 2021 nebyla ta výše jiná,“ dodává Gabrysz.

Podle mluvčího z MPSV Vladimíra Dostálka, ministerstvo vysoké ceny stavebních materiálů nezohlednilo. Dotační výzva byla totiž vyhlášena v únoru, kdy byly ceny stavebních materiálů výrazně nižší než v současnosti.

Ředitel Gabrysz vidí dvě možnosti – buď projekt úplně zastavit, nebo sehnat potřebné finance.

„Podařilo se nám získat asi 1,1 milionu korun, a teď jsme v situaci, že musíme najít asi 2,5 milionu, abychom ten výtah mohli dostavět,“ shrnuje Gabrysz.

Pokud se nepodaří peníze do srpna příštího roku sehnat, bude paní Dvořáková spolu s dalšími místními seniory odkázána na pomoc pečovatelek a po výtahu zbyde jen vybetonovaná díra v zemi.

Spustit audio

Související