Minietiketa: Akademické tituly

18. duben 2013

Dnes si budeme povídat o akademických titulech. V současnosti jsme totiž doslova zaplaveni akademickými tituly, které jsou v českém akademickém prostoru generovány jak na běžícím pásu. Mimo jiné i proto, že na ně, především na některých soukromých školách, dosáhne úplně každý.

Jak bychom měli oslovovat třeba univerzitního profesora? Jednoduše - pane profesore nebo paní profesorko, to znamená nejvyšším dosaženým titulem. Platí pravidlo, že dál už nižší tituly nepoužíváme.

Liší se ale oslovení u běžných titulů, třeba u magistrů nebo inženýrů? A co slečno magistro nebo slečno inženýrko? Jde to? Proč my, Češi, tak rádi tituly používáme? Poslechněte si přiložený audiozáznam...

autoři: mkt , Alena Perková
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.