Miloslav Stingl – cestovatel a indiánský náčelník
Cestovatel, spisovatel a etnograf Miloslav Stingl je pravděpodobně jediným Čechem, který se kdy stal náčelníkem indiánského kmene – konkrétně severoamerických Kikapů.
Miloslav Stingl strávil v zahraničí neuvěřitelných 19 let. 14krát podnikl cestu kolem světa a domluvil se 17 jazyky nebo dialekty. Celkem navštívil 151 zemí.
Byl doslova všude – mezi Papuánci, Eskymáky, Aboridžinci nebo Polynésany. Novou Guineu procestoval v době existence lovců lebek a kanibalskou hostinu osobně viděl. Za svůj největší úspěch považoval objevení kmene indiánů v kubánských horách v roce 1964, které do té doby nikdo neznal a neviděl.
Stingl napsal 43 knih, které vyšly v souhrnném nákladu 17 miliónů výtisků. V cizině je zřejmě nejvydávanějším českým autorem historie.
Jeho nejvýznamnějšími pracemi jsou knihy Umění a kultury Indiánů a Eskymáků Severní Ameriky, Umění a kultury původních obyvatel Austrálie a Oceánie či Umění starého Mexika.
Největším bestsellerem se ale stala jeho kniha s názvem Sex v pěti dílech světa. Stingl o ní řekl: „Když napíšu knihu o pyramidách, tak si ji koupí dva důchodci. Sex v pěti dílech světa čtou všichni“.
Stingl rovněž pracoval v akademii věd a spolupracoval s řadou zahraničních univerzit a institucí. V mládí byl také skautem a po únoru 1948 dostal podmínku za šíření protistátních letáků.
Život bílinského rodáka a velkého gentlemana, který zemřel v roce 2020 v 89 letech, byl prostě jedním velkým dobrodružstvím.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.