Melanom

22. únor 2013

Sluneční záření, před kterým se musíme důsledně chránit, může i zabíjet. Každý z nás může totiž onemocnět melanomem - tedy zhoubným onemocněním kůže.

Zájem o vyšetření kůže je mezi lidmi velký. Dermatologovi stačí někdy k rozpoznání melanomu diagnóza pouhým okem, definitivní výsledky ale ukáže až histologické vyšetření.

„Stoupají nám počty záchytů kožních zhoubných nádorů...“ konstatuje chomutovská kožní lékařka Radka Neumannová. Rizikovými faktory jsou podle ní například výskyt melanomu v rodině, transplantace a ti, kteří se často vystavovali slunečnímu záření nebo se opakovaně na sluníčku spálili.

0:00
/
0:00

Průměrný věk pacientů s melanomem je padesát let, u jiných typech zhoubných kožních nádorů je věk vyšší. „Bohužel nám ale stoupají počty mladých lidí...“ dodává Radka Neumannová.

Dermatologové rozhodně nedoporučují návštěvy solárií – i toto umělé záření totiž zkracuje dobu vzniku zhoubných kožních nádorů.

autor: Eva Holá
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Nenechte si ujít kouzlo staré Číny s Hankou Maciuchovou

Ondřej Kepka, režisér a moderátor

Ondřej Kepka

Tajný deník čínské císařovny

Koupit

Románové zpracování životního příběh císařovny vdovy Cch'-si, která se jako mladá dívka Jehonala stala konkubínou císaře a díky mimořádné inteligenci, intrikám i krutosti dokázala postupně vystoupat na vrchol a na půlstoletí se stát faktickou vládkyní Číny.