Máte rádi biograf? Pomozte libereckému kinu Varšava!

18. srpen 2014

Nejstarší liberecké kino a jeden z nejstarších českých biografů vůbec. Takové je zchátralé kino Varšava, ve kterém se filmy začaly promítat už v roce 1908. Nadšenci a umělci z občanského sdružení Zachraňme kino Varšava v současnosti bojují za jeho obnovu.

Před 106 lety se v nejstarším libereckém kině začaly promítat první filmy. Dnes bojují za jeho záchranu. Kino Varšava. Jeden z nejstarších biografů v Čechách vůbec totiž trápí především dřevokazná houba a vlhkost. Mladí nadšenci z libereckého občanského sdružení Zachraňme kino Varšava ale mají velké plány a plní je krůček po krůčku.

V minulosti živou kulturní instituci by rádi postupně proměnili v artové kino a divadlo. Pokud se i vy chcete zapojit a pomoci k obnovení kina, máte možnost. Zajděte se podívat na projekci filmů před libereckou radnici, kde se bude promítat od pondělí 18. až do pátku 22. srpna.

Například ve středu je na programu Sedláčkova komedie Muži v říji. Jako pomyslnou třešničku na dortu nabízí kino Varšava velmi netradiční zážitek, a totiž - projet se přímo v promítacím sále kina na koni.

autor: Jaroslava Mannová
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.