Martin Ručínský – jedna z největších českých hokejových legend, rodák z Mostu

3. listopad 2023

V Litvínově nastupoval Martin Ručínský ve 12 sezónách. Kariéru ukončil ziskem domácího titulu, když mu bylo 44 let. Mateřský klub k němu dovedl v roce 2015. Tento mostecký rodák je jednou z největších českých hokejových legend.

V Litvínově kariéru začínal i končil. Vracel se sem občas i mezi svými angažmá v týmech NHL.

Do kanadsko-americké soutěže byl draftován v roce 1991 jako dvacátý týmem Edmonton Oilers. V nejlepší lize světa odehrál skoro tisíc zápasů a vstřelil 241 gólů.

Kromě Edmontonu také nastupoval v Québecu, Coloradu, Montrealu, Dallasu, New York Rangers, Vancouveru a St. Louis. Stanley Cup se mu ale získat nepodařilo.

V domácí soutěži strávil také tři roky ve Spartě. Zajímavou epizodou Ručínského kariéry je krátké angažmá ve Vsetíně v roce 1996. Odehrál tu pouze jedno utkání. K tehdejšímu vsetínskému titulu se proto gentlemansky nehlásí.

Útočník a elegantní bruslař má doma naganské olympijské zlato a bronz z Turína. Je také trojnásobným mistrem světa – z let 1999, 2001 a 2005.

Za národní tým odehrál 56 utkání, ve kterých nastřílel 17 branek a připsal si 41 bodů. V letech 2016 a 2017 působil jako generální manažer české reprezentace.

Čestný občan Litvínova se k vydělaným penězům choval vždycky zodpovědně. Jelikož je po konci kariéry neutopil v podnikání jako mnozí jiní, v klidu si užívá hokejového důchodu. Relaxuje na chatě, hraje tenis, chytá ryby a cestuje.

autor: Milan Knotek
Spustit audio