Maminky, chcete pro své dítě to nejlepší? Kojte!

10. září 2013

Mateřské mléko je pro kojence to nejlepší, co může od své matky dostávat. Některé ženy bohužel kojení podceňují a zbytečně pak utrácí nemalé peníze za umělou výživu. Jednou z prvních nemocnic v kraji, která před mnoha lety na kojení začala dbát, je nemocnice v Kadani.

Už v roce 1989 zavedli v Kadani systém „“rooming in“ – maminka je se svým dítětem na pokoji a má tak možnost si s ním vytvořit vztah hned po porodu. První kojení přitom probíhá ještě na porodním sále, zhruba čtvrt hodiny po porodu.

„Literatura uvádí, že vztah se buduje lépe, pokud má maminka dítě u sebe. Při kojení navíc dítě získává nejen živiny, ale i cenné protilátky,“ vysvětluje primář porodnického oddělení Aleš Padrta.

0:00
/
0:00

V roce 2004 získala nemocnice od UNICEF certifikát Baby Friendly Hospital za podporu zdravé výživy dětí. Přesto má zhruba 10-15% maminek mléka málo a nezbývá nic jiného, než děti přikrmovat.

autor: Eva Holá
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.