Lilli Hornigová – vědkyně z projektu Manhattan, bojovnice za mír i práva žen a ústecká rodačka
O tom, že se na výrobě americké atomové bomby podílela i ústecká rodačka Lilly Hornigová, se ještě nedávno nevědělo. Možná proto, že se svou židovskou rodinou opustila Ústí už v osmi letech.
S otcem chemikem a matkou lékařkou se přestěhovali do Berlína, ale po nástupu Hitlera k moci utekli za oceán. Studentka Harvardu zde potkala významného chemika Donalda Horniga – společně se vydali do tajného výzkumného centra v Los Alamos. Pracovali tu na vývoji plutoniové pumy.
Hornigová se zabývala návrhem explozivních tvarovaných náloží a čoček obklopujících radioaktivní jádro. Když 16. června roku 1945 viděla účinky zkušebního výbuchu atomové bomby v Novém Mexiku, podepsala petici proti jejímu použití na lidech zaslanou americkému prezidentovi. Preferovala jen odstrašující výbuch v neobydlené oblasti.
Práci na projektu Manhattan ukončili Hornigovi rok po válce. Oba se pak dali na akademickou kariéru.
Lilly se stala profesorkou na Brownově univerzitě v Providence a vedla katedru chemie na Trinity College v Connecticutu. Její manžel byl jmenován vědeckým poradcem prezidenta Kennedyho.
Lilly Hornigová se rovněž angažovala v mírovém hnutí a bojovala za práva žen. Pro Ústí nad Labem ji znovu objevila Michaela Valášková, která dala ústeckým muzejníkům impuls k umístění tabule na její rodný dům na Masarykově třídě. Na ní je vyobrazená Lilly jako malá držící kočárek s medvídkem.
Do Ústí se už nikdy nepodívala – zemřela v USA v roce 2017 ve věku 96 let.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.