Lesy na Frýdlantsku ničí kůrovec. Lesníci instalují různé druhy lapačů
Frýdlantsko je v Libereckém kraji oblastí nejvíce postiženou kůrovcovou kalamitou. Lesníci očekávají první rojení lýkožroutů ke konci května. Ve státních, městských i soukromých lesích proto instalují lapače.
„Letos jsem objednal poslední výkvět vědeckého poznání,“ říká s úsměvem Jiří Pánek z Městských lesů Frýdlant při instalaci lapáků. Lesníci lýkožrouty lákají třeba na poražené stromy nebo části kmenů zakryté větvemi. Klasické lapače s feromony přibíjí u pařezů na kůly.
„Sameček nalétne dovnitř, připravuje hnízdečko lásky a potom láká samičky,“ popisuje Jiří Pánek a pokračuje: „Je nebezpečný, protože na strom útočí hromadným náletem, a proto stromy dokáže umrtvit tak rychle.“
V Poustce v lokalitě Harta museli lesníci vykácet 380 metrů krychlových smrků.
K přemnožení škůdce přispělo i suché a teplé počasí v loňském létě kvůli kterému jsou smrkové porosty oslabené.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
![slovo_nad_zlato.jpg slovo_nad_zlato.jpg](https://sever.rozhlas.cz/sites/default/files/styles/cro_3x2_mobile/public/images/19c0a47caca04bb76b27ba3edcdf74cd.jpg?itok=1i0_J3I_)
![](https://sever.rozhlas.cz/sites/default/files/styles/cro_1x1_mobile/public/images/e2afc965669332fc5318f1eaa402a4b5.jpg?itok=i3X2CUFb)
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.