Leoš Noha – komediální herec a rebelant z Ústí nad Labem

6. červen 2024

Říká, že na mejdanech už nepaří ligu mistrů, jenom okresní přebor. A právě v něm hrál šišlavého veterináře Větvičku, kterému nebyla cizí žádná sukně. Ústecký rodák, herec Leoš Noha, je jednou z našich největších komediálních hvězd.

Narodil se v roce 1968. Vyučil se opravářem televizorů a v ústeckém Činoherním studiu pracoval na začátku 90. let jako osvětlovač.

Hercům prý do toho začal kecat, a tak mu režisér řekl, ať si to jde zkusit. Udělal to a po úspěchu v drobných rolích dostal stálé angažmá.

Dlouhých 14 let byl později členem souboru prestižního Divadla na zábradlí. A právě odchod z něj mu paradoxně zachránil život. Když lékaři zjistili, že jeho srdce pracuje jenom na 14 procent, divadelní večírky dokázal obětovat ve prospěch svého zdraví.

Na mále měl také v seriálu Most, kde ho jako mafiána Vepřeka srazil popelářským vozem Zdeněk Godla.

Leoš Noha se kromě Okresního přeboru a Mostu objevil také v seriálech Vinaři, Pustina, Vzteklina, Krejzovi, Banáni nebo To se vysvětlí, soudruzi.

První velkou filmovou roli dostal v roce 2004 ve snímku Mistři. Hrál také ve filmech Protektor, Pouta, Vendeta, František je děvkař a mnoha dalších.

Sám říká, že pochází z rodu rebelů. Jeden z vůdců Rumburské vzpoury z roku 1918 František Xaver Noha byl bratr jeho pradědy. Leoš Noha ale obětoval kus rebelství za to, že může dál žít. A udělal dobře. Pro sebe i diváky.

autor: Milan Knotek
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.