Krušnohorské areály z Ústeckého kraje sčítají ztráty. Sezónu už považují za ztracenou

19. únor 2021 15:00

Krušnohorské zimní areály v Ústeckém kraji už ztrácejí naději, že by ještě mohly pustit vleky a lanovky. Jejich provoz od 27. prosince stopla vládní opatření kvůli pandemii koronaviru. Některá lyžařská střediska tak letošní sezonu ani nezahájila. To je případ třeba Zadní Telnice na Ústecku.

„Na Telnici nejsou nějaké zásadní ubytovací kapacity – žijeme z těch lidí, co přijedou ráno a odpoledne odjedou,“ vysvětluje Ivan Soukup, který telnický skiareál vede. Pracuje i jako obsluha lanovky.

Zimní sezony pravidelně tráví tady, na horách. Letos si ale ani nezalyžoval. „Ani jsem neměl chuť, když to vidím. To je tak k pláči,“ shrnuje.

Na sjezdovkách je metr sněhu, z toho polovina technický základ, takže vydrží i současné oteplení.

„Nás ta obleva tolik nezasáhne, protože v tom máme spoustu uměle vyrobeného sněhu. Spíš se mi rozutečou lidi, kteří jsou už z toho také nešťastní. A až nám v dubnu řeknou, že můžeme otevřít, tak už bude pozdě,“ dodává Soukup.

Tržby jsou nulové, náklady přesahují pět milionů korun.

„Nevydělali jsme nic. Zřídili jsme transparentní účet, z toho jsme zaplatili aspoň toho jednoho rolbaře. Teď čekáme, jestli přijde odškodnění od státu. Dostat bychom měli 50 procent průměrných nákladů za minulé sezóny, to je asi třetina letošních nákladů,“ upřesňuje Soukup.

Na Bouřňáku už počítají s ukončením sezóny

Letošní sezonu už víceméně vzdává i sousední Bouřňák. Podle ředitele Sportcentra, Jaroslava Andrese, tady navíc počítají i s tím, že je obleva poškodí: „Naše středisko je pod 1 000 m n.m. – ta sezóna pro nás, de facto, končí. Ta obleva z toho udělá kaši.“

Michal Hönig na Bouřňáku řídí moderní rolbu. Každý rok si kvůli tomu bere dovolenou. Teď se na Bouřňáku chtějí zaměřit na protější sjezdovkou číslo tři.

„Máme v plánu tady dodělat zasněžování nejmodernějším systémem. Pak by tahle sjezdovka měla být takovou, řekl bych, nosnou tohoto střediska,“ ukazuje.

I na Bouřňáku ale samozřejmě své plány podmiňují dostatkem peněz.

Spustit audio

Související