Krupka potřetí prodává kino. Místní nadšenci ale chtějí městu předložit plán na jeho záchranu

30. červenec 2021 15:07
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy diváci v kině, ilustrační foto

Město Krupka se potřetí snaží najít kupce pro kino a přilehlé pozemky. Radní stanovili nejnižší cenu podle znaleckého posudku na 3 miliony 100 tisíc korun. Město nemá pro budovu využití. Kulturní aktivity se mají po prázdninách přestěhovat do komunitního centra v bývalém domě kultury Olympie. Nadšenci ale chtějí prodej zastavit a nabízejí možné využití, například pro muzeum kinematografie.

To by mohla být jedna část multifunkčního využití, říká jeden z iniciátorů návrhu Jiří Balej: „Kde by se kloubilo promítání kina, historie kinematografie jako takové, velice podstatným plánem je edukační funkce tohoto kina.“

Záměr je založený na sbírce skoro dvou set promítaček místního sběratele Miloše Štěpána. Každé promítání bylo pro diváky zážitek, promítačky by totiž byly podle Miloše Štěpána přímo v sále.

„Protože doposud to bylo zavřený, že jenom nějakým okýnkem svítilo nějaký světlo a tam neměl nikdo přístup. Tady by mohl každý se přijít podívat, jak film vypadá, jak se to založí, jak se to točí, mohli by na to koukat, něco úplně jiného. Neschovávat to těm divákům, ale přímo jim to ukázat,“ popisuje Miloš Štěpán.

Návrh na záchranu kina a přerušení prodeje chce Balej předložit zastupitelům. Vedení města podle mluvčího Tomáše Syryčanského vítá každý protiargument, proč kino neprodávat.

„Jakmile přijde jakákoliv smysluplný návrh a postavený na pevných základech, tak se tím město určitě bude zabývat,“ říká Tomáš Syryčanský.

Proti prodeji kina je dlouhodobě například opoziční hnutí Zdravá Krupka a na jeho záchranu lidé podepisují i petici. Kvůli levnějšímu provozu budovy jsou ale nutné investice především do energetických úspor.

Spustit audio