Konstantin Biebl – výrazná postava českého básnictví, rodák ze Slavětína u Loun
Ve Slavětíně u Loun se v roce 1898 narodila jedna z nejvýraznějších postav českého básnictví – Konstantin Biebl.
V mládí nastoupil do rakouské armády a v lednu 1918 byl na balkánské frontě raněn a zajat. Trestu smrti se vyhnul útěkem.
Po válce nedokončil studium medicíny a naplno se věnoval básnické tvorbě. S kamarádem Jiřím Wolkerem vstoupil do KSČ a v jeho prvních sbírkách Cesta k lidem a Zloděj z Bagdádu se levicové myšlení ještě zrcadlí.
Poté se vydal na exotické cesty na Jávu, Cejlon a Sumatru, což se výrazně odrazilo v jeho další sbírce S lodí, jež přiváží čaj a kávu. To už se angažoval mezi surrealisty.
Události kolem konce prvorepublikového Československa pak byly inspirací ke sbírce nazvané Zrcadlo noci.
Lyrický básník, který prošel od proletářské poezie přes surrealismus až k politicky exponované tvorbě, se potom na dlouhé roky odmlčel. Po druhé světové válce pracoval na ministerstvu informací a vydal už jen sbírku Bez obav.
Konstantina Biebla sžíraly deprese a vážná nemoc. Po nástupu komunistů k moci trpěl představou, že ho jako představitele někdejší avantgardy režim zatkne, což bylo tehdy běžné.
S úzkostí se nedokázal vypořádat – v listopadu roku 1951 nakonec spáchal sebevraždu skokem z okna. Biebelův hrob najdeme v jeho rodném Slavětíně.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.