Klášter Plasy se těšil rozkvětu a procházel bohatým stavebním rozvojem až do vyplenění za husitských válek
Cisterciácký klášter Plasy založil roku 1144 kníže Vladislav II. Podle pověsti tím chtěl poděkovat za záchranu ze spárů lítých šelem, které ho v těch místech napadly při lovu.
Velkému rozkvětu se klášter těšil za vlády Václava I., který prý sám v klášteře několikrát pobýval. Majetek kláštera se rozšiřoval díky darům i vlastní práci řeholníků. Cisterciáci měli za povinnost kultivaci neosídlených území, a tak zakládali dvory, na kterých hospodařili.
Klášter procházel bohatým stavebním rozvojem až do vyplenění za husitských válek. Nový rozkvět nastal v období baroka díky velkolepé dostavbě pod taktovkou architekta Jana Blažeje Santiniho-Aichela, a svou stopu zde zanechala řada dalších významných umělců.
Za vlády císaře Josefa II. byl však klášter zrušen a v 19. století se stal rezidencí rakouského kancléře Metternicha. V současnosti je bývalý klášter národní kulturní památkou. Unikátní jsou dubové základy konventu konzervované uložením pod hladinou vody údolní nivy řeky Střely, které je možno navštívit při speciálních prohlídkách.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.