Kateřina Cajthamlová: Kůže nám říká, co se děje uvnitř našeho těla

17. červen 2021

Kůže vypovídá o tom, v jakém je člověk fyzickém i psychickém stavu. Její kvalita je částečně ovlivněna geneticky, ale spoustu věcí můžeme změnit, pokud se o ni budeme dobře starat.

Kůže je orgán, který kompletně pokrývá vnější část našeho těla. Obsahuje epitel, cévy, potní žlázy, mazové žlázy a obrovské množství nervových pletení. „Ze všech možných orgánů nám jí stačí relativně nejmenší množství, protože když se zničí 75 % kůže, tak ještě přežijeme,“ vysvětluje doktorka Kateřina Cajthamlová.

Jako komplexní orgán plní kůže řadu důležitých funkcí. Tvoří obal těla, zprostředkovává kontakt s vnějším světem, pomáhá nám vylučovat zplodiny a pomáhá s tepelným hospodařením našeho těla.

„To podstatné je, že nám říká, co děje uvnitř těla. Zobrazuje totiž i stav ostatních orgánů. Například, když máme nemocná játra, tak se nám kůže zabarví do žluta,“ přibližuje lékařka.

Na jaké další zdravotní problémy může stav kůže upozornit, a jak se o ni nejlépe starat? Poslechněte si v záznamu pořadu.

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.