Karl Stöhr – poštmistr, dlouholetý teplický starosta a úspěšný politik

23. prosinec 2024

Jak praví klasik, i skladník si může přečíst Virgilia v originále. A poštmistr může být bez obav legendárním starostou velkého města. A právě se to podařilo Karlu Stöhrovi.

Narodil se v roce 1833 v domě teplického poštovního úřadu.

Jeho otec i děda byli poštovní úředníci, a i Karl nejprve kráčel v rodových stopách. Stal se vedoucím poštovního úřadu v Dubské ulici a současně hospodařil na dvou velkostatcích, nakonec ho ale zlákala politika.

Jako německý umírněný liberál se stal už v 31 letech starostou města. Tento post zastával v letech 1864 až 1871 a potom mezi roky 1882 a 1896.

Více než 30 let byl starostou nebo místostarostou Teplic, což ho právem řadí mezi nejúspěšnější severočeské politiky 19. století. Současně stál v čele okresního zastupitelstva a byl také poslancem zemského sněmu.

Byl zastáncem rozvoje průmyslu a usiloval o větší městský vliv nad provozem a správou místních lázní. Kromě obchodních zájmů podporoval také školství a kulturu. Za jeho působení v čele města byl v Teplicích dokončen vodovod a postaveny městské jatky a několik škol.

Držitel rytířského řádu císaře Františka Josefa a rytířského královského saského Albrechtova řádu zemřel den po Vánocích v roce 1896.

autor: Milan Knotek
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.