Karel Hubáček – architekt a vizionář, autor jedné z nejobdivovanějších moderních staveb na světě
V Liberci žil, pracoval a zemřel vizionář Karel Hubáček. Architekt, který navrhl jednu z nejobdivovanějších moderních staveb na světě, liberecký Ještěd.
Narodil se v roce 1924 v Praze. Po maturitě na gymnáziu byl nasazen na nucené práce v Německu. V květnu 1945 se na obrněném vlaku účastnil pražského povstání.
Ihned po válce vystudoval na ČVUT Fakultu architektury a pozemního stavitelství. Do Liberce se přestěhoval v roce 1951. Později zde založil prestižní architektonické sdružení SIAL.
Když se Hubáček přihlásil do soutěže na stavbu Ještědu, nerespektoval zadání počítající se dvěma objekty. Vysílač i hotel umístil do jednoho. Přesto vyhrál. ¨
Stavba rotačního hyperboloidu začala v roce 1966 – hotovo bylo na podzim roku 1973.
Za tuto stavbu získal Hubáček prestižní Perretovu cenu. Na sklonku života přiznal, že je Ještěd výsledkem jeho mladické nerozvážnosti. Později by prý k tak složité stavbě plné unikátních technických řešení neměl odvahu.
Kromě Ještědu navrhl Hubáček také stejnojmenné obchodní středisko v Liberci, kulturní dům s koncertní síní v Teplicích, meteorologickou věž v Praze-Libuši nebo vysílač v jemenském Adenu. Z jeho pera také pocházejí školy, sídliště, kina i tovární haly.
Odbornou a laickou veřejností respektovaný i zbožňovaný doc. Karel Hubáček zemřel v Liberci v roce 2011.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?
Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka
Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama
Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.