K dechovce mě dostal můj děda, říká 17letý bubeník Turnovanky
Dechovka je jen pro starší generaci. Tak tato zažitá představa dostává na frak. Svědčí o tom i omlazení dechovkové kapely Turnovanka. Za bicími sedí 17letý Adam Vávra, který provází jen o pár let starší zpěvačku Michaelu Vildovou a její sestru Lucku, která hraje na saxofon.
Omlazení turnovské kapely si chválí hlavně její kapelník Jindřich Bada, který sám začal hrát dechovku v raném věku. Samotnou Turnovanku vede od roku 2004, a jak sám dodává: „Od té doby omlazujeme, omlazujeme a omlazujeme. Je to skvělá věc a já z toho mám velkou radost, protože jsou to vynikající muzikanti.“
A není se čemu divit - jak prozradila zpěvačka Michaela, v rodině Vildových se dechovka táhne mnoha generacemi. „Děda hrál na trumpetu a miloval dechovku, potom i náš táta začal hrát na trumpetu v kapele, a tak už jsme tak nějak automaticky se sestrou začaly hrát v Turnovance,“svěřuje se sympatická zpěvačka, která si ráda kromě lidových písniček zazpívá i s big bandem swing.
Podobně je na tom nejmladší člen kapely – bubeník Adam Vávra, který si písničky Škoda lásky nebo Jetelíček u vody notoval se svým dědou, který dodnes v kapele Turnovanka za doprovodu svého vnuka zpívá.
„Moderní muziku moc nemusím, ale rád si zahraji taneční hudbu s big bandem,“ dodává Adam.
A co je pro muzikanty největší odměnou při hraní? Na to za všechny odpovídá zpěvačka Michaela: „Někdy, když vidíme, jak to i postarší tanečníci na parketu rozjíždějí, tak si říkáme, že to stojí za to.“
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.