Josef Rakoncaj, horolezecká legenda a úspěšný podnikatel

15. únor 2023

Zdolal osm osmitisícovek, přitom musel bivakovat i v zóně smrti, 50 metrů pod vrcholem obávané K2. Řeč je o legendě horolezeckého sportu – Josefu Rakoncajovi.

Narodil se sice 6. dubna 1951 ve Dvoře Králové, ale už v osmi letech se s rodiči přestěhoval do severočeského Turnova. Lézt se učil na pískovcích v Českém Ráji. Ty mu ale nestačily. Brzy stoupal na nejvyšší kopce a stal se ikonou.

Nahoru šplhal vždycky čistě – bez kyslíku. Považuje ho totiž za doping, který snižuje osmitisícovku o 2000 metrů.

Josef Rakoncaj je rovněž odpůrcem komercionalizace horolezectví. V jednom rozhovoru řekl: „Klienti, kterých jsou tisíce, mají luxusní servis. V základním táboře jsou restaurace a bary, což je z mého hlediska absolutně nepřípustné. Už nedochází k dobývání hor, ale k turistice na fixních lanech udržovaných šerpy, kde se pohybuje třeba 50 nebo 100 lidí“.

Stejně jako Ivanu Lendlovi unikl Wimbledon, nebylo Josefu Rakoncajovi dáno vylézt na Everest – i když to zkoušel třikrát. Nemrzí ho to. Není prý důležité, na co všechno vylezete, ale jak. Celý život totiž preferoval prvovýstupy.

Sedmdesátník Josef Rakoncaj má v současné době firmu na výrobu speciálního horolezeckého oblečení a vybavení. Mezi jeho koníčky patří létání s ultralehkými stroji.

Když se ho ptali, v čem spočívá kouzlo horolezectví, odpověděl stručně: „Že tam nejsou lidi“.

autor: Milan Knotek
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.