Josef Proksch – nevidomý učitel Bedřicha Smetany, všestranný hudebník a liberecký rodák
V Liberci se v roce 1784 narodil učitel Bedřicha Smetany Josef Proksch, ve své době nesmírně uznávaný pedagog, skladatel, klarinetista, klavírista a varhaník.
První hudební krůčky dělal pod vedením svého otce. Později se v Praze učil na klavír u věhlasného Leopolda Koželuha.
Po návratu do Liberce se v roce 1817 vydal na koncertní turné po monarchii. Bylo velmi úspěšné a Proksch sklízel úspěchy nejen jako klavírista, ale i ve hře na klarinet. Překvapivě ale v koncertní kariéře nepokračoval – vydal se na pedagogickou dráhu. Možná proto, že byla existenčně jistější.
Nejprve si osvojil metodu německého učitele hudby Bernharda Logiera a v Liberci si pak otevřel hudební ústav. Po sňatku s Annou Bergmannovou se v roce 1830 přestěhoval do Prahy, kde založil hudební ústav sídlící v Čejkovském paláci na Starém Městě. A právě v něm vyučoval Proksch tři roky Bedřicha Smetanu hudební teorii a kompozici.
Se slavným skladatelem ho však nespojovala jen hudba, ale i podobná osobní tragédie – zatímco Smetana ztratil sluch, Josef Proksch už ve 13 letech úplně oslepl.
Proksch se stal jednou z největších osobností pražského hudebního dění. Pochvalně se o jeho ústavu, který si vybíral nejlepší žáky, vyjádřili takoví velikáni, jakými byli Hector Berlioz nebo Ferenc Liszt.
Josef Proksch zemřel v roce 1864 v Praze ve věku 70 let. Malý zájem badatelů a historiků o jeho jméno, které zůstalo nedoceněné, zřejmě souvisí s jeho tehdejším odstupem od vlasteneckých otázek.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.