Josef Müller – pražský purkmistr a šlechtic z Jiřetína pod Jedlovou
I člověk, který se narodí ve Šluknovském výběžku a nepochází z bohatých měšťanských kruhů, může usednout na křeslo prvního muže hlavního města. Právě to se podařilo Josefu Müllerovi z Jiřetína pod Jedlovou.
Josef Müller přišel na svět v roce 1792. Vystudoval práva a nastoupil jako praktikant na pražskou radnici. Postupně se vypracoval až na magistrátního radu.
Od roku 1836 působil jako rada na Všeobecném apelačním soudu v Praze. Když se po třech letech vrátil, stal se pražským purkmistrem. V čele městské správy byl v období let 1839 – 1848. Císař Leopold ho za zásluhy povýšil do šlechtického stavu a udělil mu rytířský řád.
Za jeho působení byl otevřen druhý most přes Vltavu. Karlovu mostu se tím výrazně ulehčilo. Vybudováno bylo také novogotické křídlo Staroměstské radnice a promenádní Smetanovo nábřeží. Došlo i ke zprovoznění veřejného plynového osvětlení.
Největší význam měla stavba státní parní železnice Praha – Olomouc.
Müller se musel dlouhé roky vypořádávat s dělnickými bouřemi. Magistrát je potlačoval rozháněním, zatýkáním i střelbou. Později se přidaly i tlaky obrozeneckého hnutí.
Josef rytíř Müller z Jiřetína nakonec abdikoval a kariéru ukončil v justici. Zemřel v roce 1862 ve Vídni.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.