Josef Jungmann – národní obrozenec a zakladatel moderní češtiny zanechal v Litoměřicích výraznou sto

11. srpen 2023

V Litoměřicích žil 15 let národní obrozenec a zakladatel moderní češtiny Josef Jungmann. Ačkoliv se v roce 1773 narodil v Hudlicích u Berouna, Litoměřičáci ho berou jako svého.

Právě v Litoměřicích totiž v letech 1800 – 1815 Josef Jungmann vyučoval český jazyk na gymnáziu, které je dnes po něm pojmenováno. Seznámil se tu i se svou ženou – šlechtičnou Johannou Světeckou z Černčic.

Jungmann vystudoval v Praze gymnázium a filosofickou fakultu. Matka z něj chtěla mít kněze, ale kvůli celibátu odmítl.

Před odchodem do Litoměřic pracoval jako soukromý učitel v šlechtických domech. V roce 1815 se vrátil do Prahy, aby se stal ředitelem Akademického gymnázia. Češtinu současně vyučoval i na Filosofické fakultě Univerzity Karlovy, kde se stal později děkanem.

Josef Jungmann se zasloužil o založení prvního českého vědeckého časopisu Krok. Soustředil kolem něj významnou skupinu českých obrozenců, mezi kterými byli například Jan Evangelista Purkyně, František Palacký nebo František Ladislav Čelakovský.

Právě oni mu pomohli vytvořit jeho životní dílo – pětidílný česko – německý slovník. Ten byl postupně publikován v letech 1835 – 39 a společně s Dobrovského českou mluvnicí položil základ normám spisovné češtiny. Jungmann dostal za slovník Císařský rakouský řád Leopoldův a byl dokonce povýšen na dědičného rytíře.

Jedna z největších osobností 19. století, Josef Jungmann zemřel v roce 1847 v Praze. Bylo mu 74 let. Jeho hrob najdeme na Olšanských hřbitovech.

autor: Milan Knotek
Spustit audio