Josef Fousek – dlouholetý starosta Loun a oběť nacistů

14. únor 2023

Jednou z nejrespektovanějších osobností severočeských Loun je jejich dlouholetý starosta a oběť nacistické perzekuce Josef Fousek.

Narodil se v Doníně roku 1875 a jako vrchní úředník státních drah zastával post předsedy místní Československé strany národně socialistické.

Jako strojvůdce a přesvědčený Sokol byl poprvé zvolen do starostovského úřadu v roce 1919, nicméně o tři roky později ho jeho vlastní strana, kvůli údajným vážným pochybením, přinutila k rezignaci.

Prvním mužem města se pak ale stal ještě čtyřikrát za sebou – v letech 1925, 1927, 1931 a 1938. Na podzim roku 1940 se ale místní představitelé NSDAP postarali o to, že musel oznámit rezignaci. Své udělal nátlak protektorátních úřadů i zdravotní problémy.

V červnu 1942, tedy po atentátu Reinharda Heidricha, byl Josef Fousek za schvalování tohoto činu zatčen. Stalo se tak na základě udání v době rozsáhlých perzekucí, kterými se nacisté mstili.

Josef Fousek byl 30. června 1942 popraven; stejný osud potkal i jeho syna Karla i další funkcionáře místního veslařského klubu.

Čestným občanem Loun in memoriam se stal už v roce 1945. V roce 2012 mu byla v atriu Městského úřadu v Lounech odhalena pamětní deska.

Jméno Josefa Fouska rovněž hrdě nese hlavní pavilon lounského výstaviště, kde v roce 1931 osobně vítal prezidenta Masaryka.

autor: Milan Knotek
Spustit audio