Josef Carda – známý divadelní i televizní herec z Ústí nad Labem

21. květen 2024

Přezdívka „Carda retarda“ z populárního komediálního seriálu TeleTele ho sice proslavila, ale byla také jeho prokletím. Kvůli ní totiž přišel o řadu zajímavých filmových rolí. Ústecký rodák, herec Josef Carda, stojí na prahu sedmdesátky, aniž by to na něm bylo vidět.

Narodil se v roce 1956. Po gymnáziu ho kvůli politickému škraloupu jeho otce nevzali na DAMU. Když to zkusil znovu na brněnské JAMU, na odvolání to nakonec vyšlo.

K divadlu se dostal přes tátu, který byl ochotníkem. Po studiích hrál Josef Carda v divadle Rokoko, Činoherním studiu i Prozatímním divadle. Jeho domovskou scénou je ale už řadu let Divadlo bez zábradlí.

Do povědomí diváků se poprvé zapsal jako poručík Sluníčko díky seriálu Policajti z předměstí. Pak následovalo TeleTele a roky velké slávy.

Viděli jsme ho také ve filmech Rebelové, Kameňák 3 a 4, Ulovit miliardáře nebo Zatmění. Jako mnoho dalších kolegů herců hrál v řadě televizních seriálů, z nichž posledním jsou komediální Banáni.

Josef Carda, který žije v severočeských Třebenicích, přežil před lety pád ze štaflí, když česal hrušky. Měl propíchnutou plíci a zlomená žebra. Z těžkého zranění se ale nakonec zotavil.

S manželkou Radkou má oblíbený herec syna Adama, který je rozhlasovým moderátorem.

A víte, kdo Josefu Cardovi vymyslel přezdívku Carda retarda? Byla to jeho žena. A napadlo ji to v kuchyni.

autor: Milan Knotek
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.