Johann Radon – matematik, pedagog a praotec počítačové tomografie

20. leden 2023

Nebýt děčínského rodáka, matematika a pedagoga Johanna Radona, nemělo by naše zdravotnictví tak důležitou vyšetřovací metodu, jakou je počítačová tomografie.

Tzv. CT je pro lékaře základní vstupenkou do lidského těla – bez něj bychom nedokázali zachránit život či uchovat zdraví milionům lidí ročně.

Chlapec, který se 16. prosince 1886 narodil v domě na děčínském Masarykově náměstí, byl u jeho vzniku. Paradoxně ale o tom do konce svého života nevěděl.

Radonova integrální transformace se stala základem pro vynález počítačové tomografie až po jeho smrti – poté, co ji využili další vědci.

I přesto byl ale Johann Radon už za svého života slavný a úspěšný. Jako profesor působil na univerzitách v Hamburku, Erlangenu, Graifswaldu, Vratislavi a Insbrucku. Na univerzitě ve Vídni byl v roce 1954, tedy dva roky před svou smrtí, dokonce zvolen rektorem.

S jeho vědeckým životem není spojena jen zmíněná Radonova transformace, ale také Radonova čísla, Radonova věta v geometrii a Radon-Nikodymova věta teorie míry.

Johann Radon má na svém rodném době v Děčíně pamětní desku. Počítačová tomografie, jejíž základy položil, je bezpochyby jedním z nejdůležitějších vědeckých počinů moderních dějin.

autor: Milan Knotek
Spustit audio