Jiří David – výtvarník, fotograf a pedagog z Rumburku
V Rumburku se v roce 1956 narodil malíř, fotograf a pedagog Jiří David. Spoluzakladatel vyhlášené umělecké skupiny Tvrdohlaví proslul především monumentálními instalacemi ve veřejném prostoru.
V roce 2001 to byl nejdříve projekt pro Galerii Rudolfinum s názvem Záře. Jednalo se o neonovou trnovou korunu o rozměrech 11krát 15 metrů umístěnou nad střechou Dvořákovy síně.
O rok později vzniklo umělcovo nejznámější a také nejdiskutovanější dílo – neonové srdce nad Pražským hradem. Václav Havel ho slavnostně rozsvítil 17. listopadu 2002.
Motiv srdce zvolil David proto, že tento symbol připojoval bývalý prezident ke svým podpisům. Proti dílu protestovali památkáři, Václav Klaus nebo Vladimír Železný, ale lidem se většinou líbilo.
V lednu 2003, v předvečer prezidentské volby Václava Klause, zakryli členové skupiny Ztohoven asfaltovou lepenkou levou polovinu svítícího objektu a vznikl tak otazník. David se za ně ale postavil.
Kromě instalací je Jiří David znám také rozsáhlou malířskou a fotografickou tvorbou. Jeho díla najdeme v galeriích a sbírkách v New Yorku, Chicagu, Budapešti, Vídni, Praze, Brně a dalších městech. Doma i po celém světě realizoval také mnoho desítek samostatných výstav.
V období let 1995–2001 vedl prof. David Ateliér vizuální komunikace na Akademii výtvarných umění v Praze a později Ateliér intermediální konfrontace na Vysoké škole uměleckoprůmyslové.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.