Jindřiška Nováková – hrdinná dívka s bicyklem, narozená v děčínských Podmoklech
Nejmladší obětí zavražděnou nacisty v koncentračním táboře Mauthausen je 14letá Jindřiška Nováková, která se narodila v Podmoklech na Děčínsku.
Rodiče byli odbojáři, takže když 27. května 1942 provedl Jan Kubiš v Praze atentát na Reinharda Heydricha, schoval se do jejich pražského bytu.
Jindřišku Novákovou krátce po činu požádal, aby vyzvedla jízdní kolo, na němž z místa činu ujel a které zanechal u Baťova obchodu na rohu Slavatovy a Primátorské ulice.
Když to udělala, zpozorovaly ji dvě ženy, které se ptaly, proč odváží kolo, na němž před chvílí přijel zakrvácený člověk. Jedna z nich to potom ze strachu oznámila a gestapo rozjelo velkou pátrací akci. V blízkém okolí zadrželo 260 dívek, které se musely před oběma svědkyněmi s jízdním kolem procházet.
Byla mezi nimi i Jindřiška, ale maminka ji předtím ostříhala a nikdo ji nepoznal. Ani pod obrovským stresem se tam neprozradila, což dokazuje její odolnost a statečnost.
Štěstí se ale brzy od rodiny Novákových odvrátilo a 9. července byli všichni zatčeni. Nikdo neví, jak na ně Němci přišli. Po výslechu byli nejprve převezeni do Terezína a pak do Mauthausenu. Jindřiška Nováková tam byla zastřelena 24. října 1942.
Obrovské hrdinství „dívky s kolem“ připomíná pamětní deska na Základní škole Bohumila Hrabala v pražské Zenklově ulici, kde později přibyl i netradiční pomník z obručí a cyklistických paprsků. Na vrchu je figurální plastika s obrysem dívky, na kterou historie nikdy nezapomene.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.