Jedním ze zásadních vítězství husitských vojsk byla i bitva u Tachova. Dokumentuje, jaký respekt a zděšení husité vzbuzovali

21. listopad 2024

Pod vedením Jana Žižky a později Prokopa Holého dosáhli husité překvapivě vysoké vojenské úrovně. Kromě strategie a odhodlání na protivníky působili také psychologicky, například proslulým zpěvem. Pokusy o jejich poražení vedené jak domácími odpůrci, tak ze zahraničí, vyvrcholily v několik křížových výprav.

Braniborský markrabě Fridrich I. přiměl papeže k vyhlášení třetí z nich a vytáhl roku 1427 do Čech. Křižáci rozložili tábor severně od Tachova a vyčkávali. Morálka byla bídná, mnoho vojáků bylo nezkušených a mělo strach. Dezertovaly dokonce celé oddíly.

Když 4. srpna husitské vojsko přitáhlo k Tachovu, našlo částečně opuštěný tábor a s torzem vojska si hravě poradilo. Boje u Tachova se obešly bez velkých ztrát na životech a dokumentují, jaký respekt a zděšení husité vzbuzovali.

Snadné odražení této křížové výpravy ale upevnilo vliv radikálů – táboritů a sirotků – a předznamenalo tak budoucí rozbroje uvnitř hnutí a jeho konečnou porážku.

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.