Je správný čas provést řez listnatých a jehličnatých plotů?
Touto dobou prý řez neuškodí ničemu. Pokračuje Ivan Dvořák z časopisu Zahrádkář:
„U jehličnatých, tújí, cypřišků, jalovců, řežeme tak, aby se neodhalil suchý vnitřek stromů či keřů. Podobně i u smrků do plotů tvarovaných. Čím je rostlina mladší, tím můžeme jít s řezem hlouběji, ale vždy musí zůstat něco zeleného. Chvojí z jehličnanů lze pak použít na výrobu podzimních či vánočních dekorací nebo jím na zimu přikrýt méně odolné rostliny v zahradě.
Pokud bychom řezali listnáče, které jsou ještě olistěné, takový řez je oslabuje. Bere rostlině to, co by jinak ještě mohla z listů stáhnout do kořenů. Řežeme-li až po opadu listů, je to takzvaný řez na bujnost. Vše, co bylo v listech, doputovalo do kořenů, a na jaře podpoří bujný růst větviček. Pokud jsou ale keře v živém plotě bujné ažaž, můžeme je ořezat klidně i olistěné.“
Jaký den zvolit pro řez živých plotů? Poslechněte si v reportáži.
Související
-
Kvašená zelenina: přebytky přeměňte na mocného spojence v posilování vaší imunity
Reklamní nabídky nás lákají ke koupi zázračných pilulek, které zaručeně posílí naši imunitu. Přitom tu máme levnějšího a silného spojence. Kvašenou zeleninu.
-
Jahodníkům v září dopřejeme. Pořádný sestřih, hnůj, kompost, trochu rašeliny i nové stanoviště
Dnes se budeme věnovat jahodníkům. Pokud jste to ještě neudělali, měli byste je ostříhat na ježka, jak jsme radili v červenci.
-
Exotika na zahradě: fíky sladké jako med
Sušené fíky bývaly vítaným dárkem z dovolené v teplých krajích. Medově sladké plody prý zlepšují náladu. Dnes se fíkovníky objevují i v našich zahradách. Jak je pěstovat?
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.