Je libo parkour nebo knihy? Důležité je nesedět stále u PC

Nepleťte si parkur s parkourem – u obojího jde sice o překonávání překážek, ale při parkuru jde o souhru jezdce a koně, při parkouru je na tu dráhu člověk sám. 

A jak jde tenhle sport dohromady s čtením? „Jde hlavně o to, aby se děti víc hýbaly a taky, aby víc četly,“ říkají jednohlasně spisovatelka Petra Martišková a parkourista Tomáš Vyšohlíd.

Petra má na svém kontě už řadu knih pro děti – pohádky a hlavně knížky pro dívky (Tanec v srdci, Láska z konce světa, Léto s frajerem, Léto na vodě…) a taky Útěk za láskou, kde právě parkour hraje svoji roli.

Jako odborný poradce jí pomáhal právě Tomáš Vyšohlíd, který se už zhruba od 12 let tomuto speciálnímu pohybu z bodu A do bodu B věnuje.

Společně pořádají besedy pro děti – Petra mluví o knížkách a čtení, Tomáš pak předvede něco ze svého umění. Cílem je dostat děti od pasivního sezení u počítačů a ukázat jim kouzlo pohybu i půvab čtených příběhů. A podle všeho se to daří!

Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.