Je libo parkour nebo knihy? Důležité je nesedět stále u PC

Nepleťte si parkur s parkourem – u obojího jde sice o překonávání překážek, ale při parkuru jde o souhru jezdce a koně, při parkouru je na tu dráhu člověk sám. 

A jak jde tenhle sport dohromady s čtením? „Jde hlavně o to, aby se děti víc hýbaly a taky, aby víc četly,“ říkají jednohlasně spisovatelka Petra Martišková a parkourista Tomáš Vyšohlíd.

Petra má na svém kontě už řadu knih pro děti – pohádky a hlavně knížky pro dívky (Tanec v srdci, Láska z konce světa, Léto s frajerem, Léto na vodě…) a taky Útěk za láskou, kde právě parkour hraje svoji roli.

Jako odborný poradce jí pomáhal právě Tomáš Vyšohlíd, který se už zhruba od 12 let tomuto speciálnímu pohybu z bodu A do bodu B věnuje.

Společně pořádají besedy pro děti – Petra mluví o knížkách a čtení, Tomáš pak předvede něco ze svého umění. Cílem je dostat děti od pasivního sezení u počítačů a ukázat jim kouzlo pohybu i půvab čtených příběhů. A podle všeho se to daří!

Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Historická detektivka z doby, kdy byl hrad Zlenice novostavbou. Radovan Šimáček jako průkopník žánru časově předběhl i Agathu Christie!

Vladimír Kroc, moderátor

Zločin na Zlenicích hradě

Zločin na Zlenicích hradě

Koupit

Šlechtici, kteří se sešli na Zlenicích, aby urovnali spory vzniklé za vlády Jana Lucemburského, se nepohodnou. Poté, co je jejich hostitel, pan Oldřich ze Zlenic, rafinovaně zavražděn, tudíž padá podezření na každého z nich. Neunikne mu ani syn zlenického pána Jan, jemuž nezbývá než doufat, že jeho přítel Petr Ptáček celou záhadu rozluští...