Jaroslav Rudiš – Čechy i Němci ceněný a oceňovaný spisovatel a muzikant, fanoušek železnice a rodák z Turnova
Jednou z osobností české kultury, které 28. října vyznamenal prezident Petr Pavel, je spisovatel Jaroslav Rudiš.
Narodil se v roce 1972 v Turnově. Mládí strávil v Lomnici nad Popelkou. Na Technické univerzitě v Liberci vystudoval němčinu a dějepis.
Nejdříve se živil jako učitel, DJ, manažer punkové skupiny nebo redaktor deníku Právo. Spisovatelem na volné noze je od roku 2006.
Rudiš se výrazně prosadil už svou prvotinou Nebe pod Berlínem z roku 2002, která byla přeložena do sedmi jazyků a získala prestižní cenu Jiřího Ortena.
Trilogie komiksů Alois Nebel, kterou vydal společně s kreslířem Jaromírem Švejdíkem, se stala předlohou celovečerního filmu prezentovaného technikou rotoskopie. Snímek získal Evropskou filmovou cenu za nejlepší animovaný film roku 2012.
Zfilmována byla i další Rudišůva díla – román Grandhotel nebo novela Národní třída. Za německy psaný román Winterbergova poslední cesta dostal od PEN klubu Cenu Karla Čapka.
Německý prezident Frank-Walter Steinmeier mu v roce 2021 udělil Záslužný řád Spolkové republiky Německo za přínos ke sbližování Čechů a Němců.
Jaroslav Rudiš píše také divadelní a rozhlasové hry. Je velkým fanouškem železnice a působí v kapelách U-Bahn a Jaromír 99 & The Bombers. V pražském Divadle Archa spoluuvádí literární kabaret EKG. Žije střídavě v České republice a Německu.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
3x Karel Klostermann
Komplet obsahuje dva šumavské romány Ze světa lesních samot, V ráji šumavském a povídkový soubor Mrtví se nevracejí z pera klasika české literatury Karla Klostermanna (1848 - 1923), který tomuto kraji zasvětil celé své dílo.