Jaroslav Pešata – duchcovský učitel, odbojář a válečný hrdina, umučený komunisty
Osobností severočeského Duchcova není jen slavný Casanova. Zapamatovat bychom si měli i jméno Jaroslava Pešaty, učitele, Sokola a bojovníka proti fašismu.
Jaroslav Pešata se narodil 11. července 1912 do hornické rodiny. Po vystudování reálného gymnázia v Duchcově a po dalších studiích v Praze začal pracovat jako učitel.
Když Němci zabrali severočeské pohraničí, odjel do vnitrozemí, aby se tu napojil na ilegální sokolskou odbojovou skupinu s názvem JINDRA, která materiálně zabezpečovala parašutisty z Anglie.
Na sklonku války byl členem partyzánské brigády Táborité. Počátkem května 1945 se mu během osvobozování země podařilo zadržet několik prominentních nacistů.
Po válce se Pešata vrátil k učitelskému řemeslu a byl zvolen náčelníkem Sokolské župy Krušnohorské-Kukaňovy. Hrál aktivně volejbal a uplatnil se i jako vedoucí sokolských táborů.
Jaroslava Pešatu zatkli v dubnu 1953 příslušníci StB přímo v budově duchcovského gymnázia. Byl obviněn z organizování protistátní skupiny.
Na následky mučení během vyšetřovací vazby zemřel 6. března 1954 ve vězeňské nemocnici na Pankráci. V procesu s „ilegální skupinou Jaroslava Pešaty“, který se konal před Krajským soudem v Ústí nad Labem, bylo tehdy odsouzeno 15 lidí.
Pešatovo jméno nese od roku 1996 s hrdostí duchcovská základní škola.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.