Jan Svěrák – skvělý režisér, syn slavného otce
6. února 1965 se v Žatci narodil slavný režisér Jan Svěrák. Než se stal jedním z našich nejúspěšnějších režisérů všech dob, proslul jako autor gigantické dezinformace – studentským filmem Ropáci.
Dokumentární mystifikace s ekologickým přesahem vyhlížela natolik autenticky, že lidé se severních Čech často museli vysvětlovat Moravákům a Slovákům, že je to všechno jenom jako, že u nich na severu taková bytost prostě nežije.
Za Ropáky získal Jan Svěrák v roce 1989 studentského Oskara, druhou sošku americké filmové akademie si odnesl o sedm let později za nejlepší cizojazyčný film Kolja. Na Oskary byl nominován i jeho snímek Obecná škola.
Také další filmy Jana Svěráka jsou ověnčeny řadou mezinárodních i domácích ocenění, včetně nekonečného množství Českých lvů – Vratné lahve, Tmavomodrý svět, Tři bratři, Akumulátor 1, Po strništi bos, Kuky se vrací nebo třeba Jízda, která se stala kultovním filmem generace přelomu 80. a 90. let. Posledním filmem „mladého Svěráka“, jak se mu často říká, je Betlémské světlo.
Ne každý potomek slavných rodičů následuje jejich odkaz, ale Janu Svěrákovi se to podařilo. I když se svým úspěšným a respektovaným otcem úzce spolupracuje, našel si vlastní cestu a v některých ohledech tátu dokonce předčil.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.