Jan Robert Alexander – nejúspěšnější československý navigátor bombardovacích letounů druhé světové války se narodil v Teplicích
Byl tak skromný, že se o něm dlouho nevědělo. Nakonec vyšlo najevo, že je to nejúspěšnější československý navigátor bombardovacích letounů druhé světové války. Řeč je o teplickém rodákovi Janu Robertu Alexanderovi.
Na svět přišel jako Hans, protože pocházel z německé židovské rodiny. Jméno Jan si dal až později.
V roce 1938 ho rodiče poslali do Anglie dostudovat střední školu. O tři roky později vstoupil jako dobrovolník do Britského královského letectva. Sloužil tady postupně u čtyř perutí.
Jelikož byl po celou dobu součástí britských sil, nikoliv československých, jeho osud a příběh u nás nikdo neznal. A on se jím nechlubil.
O to větším překvapením bylo, když vyšlo najevo, kolik toho nalétal. Svou poslední misí, kterou bylo na počátku května 1945 bombardování Kielu, uzavřel svůj impozantní válečný účet, který do té doby činil celkem 972 letových hodin.
Pokud jde o operační létání, vzlétl k celkem 101 bombardovacím náletům, během kterých nalétal 480 operačních hodin.
Po válce čekal na Jana Alexandera šok. Z jeho 48 rodinných příslušníků a příbuzných přežil jen jeden. On sám měl ale také obrovské štěstí – když se totiž počet jeho nalétaných misí převede do statistik pravděpodobnosti, neměl by mít žádnou šanci na přežití.
Držitel čtyř britských vyznamenání Jan Alexander se do Československa nevrátil – dál sloužil v RAF. Se svou manželkou Pamelou měl tři dcery. Zemřel v nedožitých 90 letech v jihoanglickém Hampshiru.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?
Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka
Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama
Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.