Jan Ferdinand Kindermann – katolický kněz a pedagog a dobrodinec, rodák z Království na Šluknovsku
Školské reformy Marie Terezie a Josefa II. by byly neúplné bez katolického kněze a pedagoga Jana Ferdinanda Kindermanna, který se narodil v roce 1740 ve vesnici Království na Šluknovsku.
Ferdinand Kindermann vystudoval filosofii a teologii. Výrazně ho oslovilo novátorské dílo Johanna Ignáce Felbigera věnované školské problematice.
V Kaplici založil moderní typ školy a vydal o tom publikaci, která neušla pozornosti císařského dvora, který právě usiloval o zlepšení úrovně školství v celé monarchii. Kindemannovy osvícené postupy byly proto vítané – Marie Terezie ho v roce 1774 jmenovala nejvyšším školským dozorcem pro Čechy.
Společně s Felbigrem byl o rok později dokonce pověřen globální školskou reformou. Docházka se stala povinnou a školy byly budovány i v menších městech a vesnicích.
Vedle škol triviálních fungovaly ještě hlavní a normální. Kindermann má rozhodující zásluhu na vzniku tzv. industriálních škol s pracovním vyučováním.
Koncem 18. století jich už bylo v Čechách kolem 500. Napodobovány byly v celé monarchii. Kindermann byl za zásluhy povýšen do rytířského stavu.
Císař Josef II. ho později jmenoval litoměřickým biskupem a vyšehradským proboštem. Kromě školské reformy se Kindermann rovněž zasloužil o vybudování mnoha chudobinců. Staral se i o pomoc pražským Židům.
Ferdinand Kindermann zemřel v roce 1801.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor


Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.