Jak bojovat s modrým světlem? Nezapomínejte mrkat a dodržujte pravidlo 20-20-20

20. listopad 2020

Tématem zdravotní poradny s optometristkou Lucií Ondrovou a oční optičkou Nikolou Topinkovou je modré světlo.

Modré světlo je všude kolem nás. „Jeho hlavním zdrojem je slunce, je součástí viditelného barevného světla. Existuje hodně umělých vnitřních zdrojů, například televize, mobilní telefony a tablety – ty nemají takovou intenzitu, ale škodí našim očím.“

„Je třeba zmínit, že ne všechno modré světlo je škodlivé. Pomáhá nám udržovat přirozený rytmus probouzení a spánku. Když se začíná stmívat, slunce ustupuje a modrého světla ubývá.“

Jenže v dnešní digitální době jsou lidé vystavováni modrému světlu takřka celý den. „Mozek to vyhodnocuje tak, že je ještě den a může docházet k poruchám spánku. Z dlouhodobého hlediska našim očím škodí, pokud trávíme hodiny za počítačem. Naše oči mohou být podrážděné, červené, může docházet k bolesti hlavy.“

Při pohledu na digitální zařízení lidé málo mrkají. „To má za následek suché oči, které mohou dráždit či pálit. Mrkáním roztíráme slzný film, oko je potom hydratované.“

Jak předcházet zhoršení zraku?

Na zhoršení zraku má vliv řada faktorů, pokud budete užívat výživové doplňky či vitamíny, tak přispějete nejen ke zdraví očí, ale i těla. „Pro zrak jsou prospěšné vitamíny A, E, C a B a omega-3 mastné kyseliny, které se nacházejí v rybím tuku.“

Dvacítkové pravidlo

Znáte pravidlo 20-20-20? „Po každých dvaceti minutách práce na blízko, bychom se měli podívat alespoň na 20 vteřin do dálky (6 metrů). Uvolníte alespoň oční čočku, která je namáhaná.“ (Pravidlo je převzato z angličtiny: 20 minut práce, poté 20 vteřin koukat do dálky 20 stop.)

autoři: Lucie Hostačná , lop
Spustit audio

Související

  • Poradna Apetýtu

    Lucie Ondrová a Kateřina Malá hovoří v poradně Apetýtu o tom, jak vašim očím může pomoci optometrista.

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.