Jablonné v Podještědí a stopy 1. světové války

29. červenec 2014

28. července uplynulo 100 let od začátku 1. světové války. Jedna z největších světových válek zanechala své stopy také na severu Čech.

Prvními oběťmi války byli následník rakouského trůnu František Ferdinand d'Este a jeho žena Žofie. Za poslední oběť války pak mnozí považují posledního Habsburka na rakouském trůně, císaře a krále Karla I.

Císař Karel byl přitom velkým odpůrcem válek, jako mírotvůrce byl církví blahořečen. Památku na něj najdete i v Jablonném v Podještědí, v Bazilice minor sv. Vavřince a sv. Zdislavy.

„V lednu letošního roku se podařilo sehnat ostatek blahoslaveného Karla I. – úlomek žebra. Hlavní část ostatků se nachází v kostele Panny Marie ve Staré Boleslavi, kde Karel prožil část života,“ vysvětluje historik Jaroslav Slabý.

Císař Karel měl ihned po nástupu na trůn v plánu ukončit válku s tím, že chtěl federaci pro všechny národy. Jeho patent ale vyšel příliš pozdě - než stihl vyjít, monarchie padla.

Karel I. Bývá označován jako poslední oběť války proto, že žil v nuzných podmínkách na Madeiře, kde v roce 1922 také vyčerpáním zemřel.

„1. světová válka se Jablonného v Podještědí dotkala zajímavým způsobem –byl tu totiž vybudován zajatecký tábor. Byli tu Rusové, Poláci, Francouzi a Angličané,“ popisuje Jaroslav Slabý.

Po konci války tábor nezanikl - byli v něm internováni ukrajinští vojáci. Těm totiž hrozilo, že by po návratu domů skončili v gulagu. Zůstali zde čtyři roky, a jak dodává Jaroslav Slabý, Jablonné v Podještědí i díky nim kulturně žilo a vzkvétalo.

autor: David Hamr
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.