Iveta Benešová – vítězka Wimbledonu ve smíšené čtyřhře, rodačka z Mostu

26. září 2023

I když měla z Wimbledonu psychický blok, protože se jí na trávě nedařilo, nakonec ho ve smíšené čtyřhře vyhrála. Bylo to v roce 2011 a svého tenisového partnera, Rakušana Jürgena Melzera, si o rok později vzala. Mostecká rodačka Iveta Benešová prožila na profesionálním okruhu 16 let. Dost dlouho nato, aby jí dnes tenis vůbec nechyběl.

V sedmi letech ji na kurt přivedl táta. S raketou začínala v rodném Mostě a první zápas mezi profesionály odehrála v roce 1998 na turnaji v Praze jako patnáctiletá. V singlovém světovém žebříčku nakonec dosáhla na velmi solidní 25. místo.

Na turnajích okruhu WTA byla osmkrát ve finále a dvakrát vyhrála – v roce 2004 v mexickém Acapulcu a o šest let později v marockém Fésu. Ve čtyřhře si dokonce odvezla 14 titulů a v deblovém žebříčku jí patřilo 17. místo.

S českým národním týmem vyhrála Fed Cup a dvakrát se podívala do osmifinále dvouhry na Australian Open. Kariéru ukončila kvůli chronickým potížím s levým ramenem v roce 2014. Za svou kariéru si vydělala 3,25 miliónu dolarů.

Po rozvodu s manželem se Iveta Benešová vrátila v roce 2015 z Vídně do Prahy. Několik měsíců trénovala českou reprezentantku Terezu Martincovou.

V současné době má internetový obchod se šperky, které sama navrhuje a vyrábí. Na amatérské úrovni se věnuje studiu zpěvu a meditaci. Tenis si chodí zahrát jen několikrát ročně.

autor: Milan Knotek
Spustit audio