I přes červnové srážky trápí dál sucho lesy v nížinách i v Krušných horách

1. srpen 2020 10:00
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Kůrovec se na zdejších lesích hodně podepsal

Nižší teploty a červnové deště byly podle lesníků přínosem jak pro lesy v Krušných horách, tak v nížinách, kde ale pršelo míň. Chladnější a deštivé léto zastavuje podle nich kůrovce ve vývoji, neovlivní ale jeho šíření. Stálým problém je pak i kloubnatka. Houba už neničí jen smrky pichlavé, ale i smrky ztepilé.

Podle Milana Hrachoviny, zástupce Lesní správy v Klášterci nad Ohří vykácela správa Klášterec nad Ohří zatím 25 tisíc kubických metrů dřeva napadeného kůrovcem. Lesy jsou odolnější i kvůli dešťům. Radovat se, je ale podle něj předčasné.

„Letošní jaro předčilo očekávání těch největších pesimistů. Přišel květen a červen, kde se už objevily první srážky. Veškeré vysázené kultury se ujaly celkem dobře koncem června. Lesníci se mohli naplno věnovat vyznačování kůrovcových těžeb, likvidaci ohnisek kůrovce,“ říká Milan Hrachovina.

„Díky srážkám, které spadly v červnu a začátkem července, je ta situace znatelně lepší, ale ne nějak extrémně, protože stačí den, dva beze srážek při neustálém proudění větrů a teplotách nad 30 stupňů, to je jako, když ty lesy vyfénujete. Tam během týdne, dvou týdnů začínají zase nastávat procesy, které oslabují stromy v boji proti kůrovci,“ vysvětluje Milan Hrachovina.

Podle Evy Jouklové, mluvčí státního podniku Lesy České republiky, jsou problémy v lesích na severozápadě Čech hlavně v nížinách: „Krušné hry zadrží většinu srážek, které přicházejí od západu, takže tam problém s suchem není, spíš za Krušnými horami, kde se vytváří srážkový stín.“

Lesníci v Krušných horách kromě sucha a kůrovce musí i nadále řešit problémy s kloubnatkou. Houba do teď napadala jen smrky pichlavé. Nově už jsou ale napadené i smrky ztepilé.

autor: Jan Beneš
Spustit audio